افزونه گوتنبرگ و انقلابی دیگر در وردپرس

افزونه گوتنبرگ و انقلابی دیگر در وردپرس

اگر با وردپرس کار کرده باشید حتما به این موضوع برخورد کرده اید که چقدر ادیتور پیشفرض آن ساده است . این ادیتور پیشفرض برای سالهای متمادی به همین صورت باقی مانده اما حالا با معرفی افزونه گوتنبرگ همه چیز تغییر میکند.

در طول شش ماهه گذشته با هدف افزودن محتوای غنی تر و راحت تر، گوتنبرگ وردپرس طراحی شده و هم اکنون در مرحله آرمایشی به سر می برد.

گوتنبرگ وردپرس چیست ؟

گوتنبرگ ویرایشگر جدید وردپرس است که نام آن از یوهانس گوتنبرگ اولین مخترع ماشین چاپ گرفته شده است.در شروع به کار این افزونه تعدادی بلوک به آن اضافه شده که برای مشاهده این بلوک های پیشفرض گوتنبرگ کلیک کنید.

در صورت استفاده از افزونه گوتنبرگ توجه داشته باشید با توجه به اینکه نسخه نهایی آن منتشر نشده احتمال دارد با یک سری باگ در آن مواجه شوید، پس درباره آن زود قضاوت نکنید.جالب است بدانید مت مولنوگ پیش بینی کرده قبلا ارائه نسخه نهایی این ویرایشگر بیش از 100000 نسخه فعال نصب شده داشته باشد. با توجه به امکانات فوق العاده این ویرایشگر این رقم دور از انتظار نیست.اگر میخواهید شما هم در رفع مشکلات و تست این ویرایشگر سهیم باشید کافیست افزونه گوتنبرگ را دانلود و نصب کرده و مشکلاتی که با آن روبرو بودید را در صفحه گیت هاب آن گزارش کنید.

نحوه نصب گوتنبرگ چگونه بوده است ؟

در حالی که این مطلب نگارش می شود بیش از 50000 نصب فعال صورت گرفته و امتیاز آن 2.5 از 5 است.توجه داشته باشید برای نصب گوتنبرگ نسخه وردپرس شما باید 4.8 به بالا باشد.

برای نصب ان هم میتوانید از مخزن وردپرس اقدام نمایید.

نصب گوتنبرگ

گوتنبرگ چه امکاناتی به سایت اضافه می کند ؟

بعد از نصب گوتنبرگ در پایین هر نوشته لینک گوتنبرگ را مشاهده میکنید که با کلیک بر روی آن ادیتور گوتنبرگ برای شما باز میشود. در نسخه جدید گوتنبرگ این ادیتور بر روی نوشته های سفارشی و برگه ها نیز فعال شده است.

نصب افزونه گوتنبرگ

در نسخه 5 وردپرس این ویرایشگر ، ویرایشگر پیشفرض وردپرس خواهد بود.

با نصب گوتنبرگ ، یک منوی جدید به داشبورد مدیریتی سایت نیز اضافه می شود که به شما امکان افزودن نوشته جدید  را میدهد.

تصویر زیر مقایسه ای در دوحالت ویرایشگر پیشفرض و گوتنبرگ را نمایش میدهد.همانطور که مشاهده میکنید گوتنبرگ فضایی تمیز تر و خلوت تر برای ایجاد نوشته ها فراهم کرده که مخصوصا این تغییر بر روی دستگاه هایی با صفحه های کوچکتر بهتر احساس می شود.

تفاوت گوتنبرگ و ویرایشگر پیشفرض

اما قابلیت جدید و هیجان انگیز گوتنرگ همانطور که گقته شد بلوک ها هستند ، که به شما امکان اضافه کردن المان های جدید به سایت را می دهند.

قابلیت های گوتنبرگ